Συνέδριο «Σα μπαίνη το καράβι της αγάπης»: Εκατό χρόνια από το Α΄Υπερρεαλιστικό Μανιφέστο,12-14 Ιουνίου 2024
Με αφορμή τα εκατό χρόνια από το πρώτο Υπερρεαλιστικό Μανιφέστο (1924) το Πανεπιστήμιο Πατρών (Τμήμα Φιλολογίας), το Πανεπιστήμιο Κύπρου (Τμήμα Βυζαντινών και Νεοελληνικών Σπουδών) και το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων (Τμήμα Εικαστικών Τεχνών και Επιστημών της Τέχνης) διοργανώνουν Συνέδριο (12-14 Ιουνίου 2024) στην Πάτρα, στη «Στέγη Γραμμάτων Κωστή Παλαμά», με θέμα τις “οπτικές, υπερρεαλιστικές αφηγήσεις” και το πολιτισμικό συνεχές ανάμεσα στη λογοτεχνία και στα πεδία που παραδοσιακά ανήκουν στις εικαστικές τέχνες.